Ziele angielskie czyli z czym się to je

Bardzo popularna i chętnie stosowana w polskiej kuchni przyprawa zwana zielem angielskim idealnie sprawdza się w marynatach, daniach mięsnych i rybnych, wędlinach, galaretkach czy grzanym winie.

W mniejszym stopniu używana jest do wszelakich sałatek warzywnych, ogórków konserwowych, deserów i kompotów owocowych. Jest też głównym składnikiem do sosów barbecue. Na Bliskim Wschodzie często zastępuje sól  i pieprz czarny.

Co to właściwie jest ziele angielskie i skąd się wywodzi? Przyprawa wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Anglii, a z Jamajki i Meksyku gdzie była ulubioną przyprawą Azteków. Do Europy trafiła w XVII wieku sprowadzona przez Hiszpanów.

Ziele angielskie to owoce drzewa korzennika lekarskiego. Inne nazwy stosowane dla przyprawy to pieprz angielski, pieprz pachnący, pieprz goździkowy i piment. Piment z hiszpańskiego znaczy pieprz. Kolor ziaren jest brunatno-czerwony. Smak jest na tyle bogaty że sprawia odczucie połączenia kilku przypraw jednocześnie. Drzewo korzennika lekarskiego, wiecznie zielone z racji klimatu rodzi jagody, które następnie są obrywane i suszone. Nazwa ziela angielskiego pochodzi od odczuwalnego połączenia smaków gałki muszkatołowej, imbiru, goździków, cynamonu, jałowca i pieprzu. Dzięki właśnie swoim niebywale bogatym walorom smakowym przyprawa tak mocno ukorzeniła się w każdej kuchni.

Piment należy przechowywać w szczelnym zamknięciu, poza zasięgiem promieni słonecznych. Najlepiej magazynować całe ziarna, ponieważ zmielone o wiele szybciej tracą swoje atuty smakowe i zapachowe.

Podobnie jak goździki, dzięki zawartemu eugenolowi ziele angielskie poprawia trawienie, ale należy sporzywać go z umiarem, gdyż może wywołać zaburzenia pokarmowe. Dzięki taninom zaś potrafi rozgrzewać nasz ogranizm, dlatego też jak wspomnieliśmy wcześniej warto dodawać go do grzanego wina. Polecamy stosować napary ze startych ziaren w walce z przeziębieniami, grypą i uporczywym kaszlem.

Pachnących ziaren używa się również w przemyśle farmaceurycznym i kosmtycznym do wytwarzania perfum i kosmetyków odmładzajacych skórę.

W swojej ofercie mamy dla Państwa ziele angielskie najwyższej jakości. Zachęcamy do obserwowania oferty MATEXU i śledzenia wprowadzanych nowości, które jeszcze bardziej wzbogacą Państwa warsztat kulinarny.