Jagody goji uważane jako najzdrowsze owoce świata

Kolcowój chiński, tak nazywa się rodzący jagody goji. Roślina pochodzi z Azji, jest spokrewniona z kolcowojem pospolitym i dzisiaj właściwie hodowana na całym świecie. Krzew jest odporny na mróz, upały, zanieczysczone oraz wilgotne powietrze. Dlatego można go uprawiać prawie w każdych warunkach.

Jagody goji w smaku przypominają żurawinę, lecz są od niej mniej słodkie i wywołują cierpki posmak. Dodatkowo przekazują lekki akcent smaku pomidorowego i ziołowego, a to za sprawą przynależności do tej samej rodziny roślin co pomidory, papryka, bakłażany i ziemniaki. Owoce kolcowoju spożywać można surowe, obrobione termicznie lub suszone. Należy jednak nie przesadzać z ilością dziennie spożywanych jagód, ponieważ są one bardzo kaloryczne.

Przed suszeniem owoców przyjęło się je gotować. Ugotowane i ususzone można dodać do zup, mięs, ryżu czy warzyw, na przykład sałatek.

Już od starożytnych czasów w Chinach pija się czerwoną herbatę z jagodami goji, dodając do niej świeże kwiaty chryzantemy. Z jagód można tłoczyć soki, pędzić wina czy komponować nalewki.

Gdzie rodzą się najzdrowsze jagody goji?

Najzdrowsze pochodzą z dolin tybetańskim oraz z Himalajów, gdzie ziemie są wolne od pestycydów, a powietrze nieskazitelnie czyste. Cechuje je wyższa wartość odżywcza i lecznicza od tych uprawianych w subtropikalnych krajach azjatyckich takich jak Korea Południowa i Japonia czy krajów Europy południowej.

 Jakie są przeciwwskazania do ich spożywania?

Pisaliśmy już, że nie należy przesadzać z dzienną porcją jagód. Dzienna doza dla dorosłego człowieka nie może przekraczać 12g suszonych owoców. Poza tym nie wolno zjadać niedojrzałych jagód. Mogą one spowodować zatrucie, przejawiające się zaburzeniami dla układu pokarmowego i nerwowego.

Stanowczo odradza się zjadanie owoców goji pod każdą postacią osobom cierpiącym na problemy z krzepliwością krwi, a jeszcze bardziej  kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

W Polsce dostępne są wyłącznie suszone jagody krzewu kolcowoja, dlatego prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy za ich sprawą jest znikome. W katalogu bakalii znajdą Państwo suszone jagody goji pochodzące z Chin, w trzech wariantach wielkości owoców. Zachęcamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie.