Goździki – recepta na zdrowie

Jedną z najbardziej popularnych w rodzimej kuchni przypraw są goździki. Każdy z nas docenia niezwykły aromat wielu dań, przede wszystkim w wydaniu zimowym i świątecznym, w którym dopełnieniem są te małe wyglądem przypominające gwoździe ususzone pąki kwiatów drzewa o nazwie goździkowiec korzenny.

Drzewo matka goździków pochodzi z Azji. Historia rośliny sięga ponad dwóch tysięcy lat. W Chinach za czasów dynastii Han stosowano ją w celach leczniczych oraz żuto dla odświeżenia oddechu. Mniej więcej w tym samym okresie poznano ją także na terenach Syrii. Świadczą o tym dowody archeologiczne. W Europie przyprawa pojawiła się w średniowieczu za sprawą arabskich którzy sprowadzili ją do Wenecji.

Goździki są prawdziwą receptą na zdrowie. Kultura stosowania ich w medycynie azjatyckiej przetrwała do dzisiaj. Od wieków znajdują swoją rolę w walce z uciążliwymi bólami zębów. To dzięki eugenolowi, związkowi chemicznemu działającemu znieczuleniowo. Przyprawa pomaga także osobom z problemami żołądkowymi, poprawia trawienie i stabilizuje pracę jelit. Dzięki działaniu rozgrzewającemu potrafi zwalczyć przeziębienie, bóle głowy i bóle gardła.

Słodkawy i lekko korzenny aromat przyprawy odnajduje się w polskiej kuchni doskonale w połączeniu w potrawami zawierającymi owoce. Goździki podkreślają smak domowych kompotów, herbaty, ale również wszelkich nalewek oraz grzanego wina i piwa. Dobrze komponują się ponadto z daniami mięsnymi uwydatniając smak wołowiny, cielęciny i dziczyzny. W wersji sproszkowanej ciekawe rezultaty otrzymamy doprawiając nimi różnej maści pasztety, farsze mięsne i warzywne, dania oparte na świeżych pomidorach, a nawet bigos.

Goździki wchodzą w skład różnych mieszanek przypraw orientalnych takich jak dla przykładu curry, o którym pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych artykułów.

Jak na wstępie pisaliśmy, przyprawa kojarzy nam się ze świętami, głównie Bożym Narodzeniem. Raczej nie ma w Polsce domu, w którym choćby raz nie była zastosowana do ciasta albo owocowej zupy wigilijnej.

A co tym razem z ciekawostek? Czy wiecie że aromat goździków odstrasza owady? W wielu domostwach spełniają rolę ochronną przed mrówkami i innymi insektami.

Przyprawa jest również od wieków uważana za naturalny afrodyzjak.